----------------------------------------------------------
ÁRA: Homlokzat és felülettisztítás
Anyag ár: 497,00 Ft/m2
Gépköltség: 700,00 Ft/m2
Munkadíj: 1750,00 Ft/m2
----------------------------------------------------------
Próbatisztítással kell meghatározni, hogy az adott szennyeződés eltávolításához melyik vegyszer a legalkalmasabb, ill. nyomáspróbát kell végezni olyan mértékű víznyomás beállításához, amely a falat a legkevésbé roncsolja.
Fontos a kíméletes tisztítás, mert ha a tisztítás során a pórusok felnyílnak, és nincs utómunkálat, akkor a későbbiekben átázik a fal, hamarabb elkoszolódik, csökken a hőszigetelő képessége, hiszen megnő a felület nagysága (szivacs effektus).
Van még egy igen ritkán használt eljárás: heteken keresztül kevés vegyszer adagolásával, vízzel locsolják a homlokzatot (vízfüggönyszerűen). Ez az eljárás valóban kíméletes, de csak a vizet jól bíró homlokzatokon alkalmazható (kő), és igen időigényes.
Mit kell tudni a homlokzatok tisztíthatóságáról?
Az elmúlt harminc évben készült párazáró műanyag festékkel kent homlokzatok illetve a téglával, kővel burkolt felületek jól tisztíthatóak.
Milyen gyakran szükséges a homlokzatokat tisztítani?
Sajnos Magyarországon nincs múltja a homlokzattisztításnak, talán az elmúlt tíz évben tapasztalható e téren javuló tendencia. Igénybevételtől függ a javasolható tisztítási gyakoriság (pl. az Üllői úton sűrűbben kellene tisztítani az épületek homlokzatát, mint mondjuk egy falusi épületet, ahol nincs olyan jelentős szennyeződés, igénybevétel).
Mitől függ az alkalmazott technológia?
A homlokzat anyagától és állagától függ a technológia kiválasztása (mennyire porlik, milyen nyomást bír ki). Egy erősen porló homlokzatnál (pl. műemlékek) nem jöhet szóba sem a homokszórás, sem a nagynyomású víz, ilyen helyeken alkalmazzák az alacsony nyomáson történő nedves homokszórást (finomabb szemcséjű homokkal), vagy az alacsony nyomású vizet, vegyszeradagolással.
Melyik technológiával végezhető el a leggyorsabban a homlokzattisztítás?
Leggyorsabb a nagynyomású víz és a vegyszer együttes alkalmazása, mert a munkához való felvonulás egyszerűbb, a tisztítás is gyorsan halad. Ennél valamivel lassabban lehet haladni a homokszórásos technológiával. Mindkét technológia esetén a felhordott anyagokat is el kell távolítani (vegyszeres víz összeszedése, ill. a homok összeseprése).
Az időigény nagyban függ a felület tagoltságától is, emiatt egy homlokzaton is szükség lehet több technológia bevetésére (pl. az ablakok körül nedves homokszórás, vagy kézi munka, a többi részen nagynyomású víz).
Mikor nem tisztítható egy homlokzat?
Mechanikai, vagy statikai okok kivételével tavasztól őszig tisztíthatóak lennének az épület homlokzatok, ha volna rá igény és anyagi keret.
Mire van szükségük a homlokzatoknak a tisztításon kívül?
Mi feltétlenül javasoljuk a felületi impregnálást. Szinte minden felületre többféle megoldás kínálható, a megrendelő igényétől, a műszaki paraméterektől függően. Léteznek vizes, ill. oldószeres impregnáló szerek, folyadék és krém állagúak. Ezek a szerek víztaszítóak (védelmet nyújtanak a csapóesővel szemben), ugyanakkor páraáteresztők (a fal lélegezni tud). A víz gyöngyszerűen lepereg róluk (felületi feszültség csökkentés), amitől bizonyos szintig öntisztuló lesz a burkolat (pl. Ecseri úti templom két éve lett tisztítva és impregnálva), vagy legalábbis négyszer-ötször olyan ritkán szorul tisztításra, mint korábban. A felvitt réteg a felfagyástól, is óvja az épületek külsejét. További előny, hogy az impregnáló rétegen nem telepszik meg a moha (és más élősködő) sem.
Elmondható, hogy az épület homlokzatának az öregedését elősegítő tényezők hatását jelentősen csökkentik az impregnáló rétegek.
Hogyan történik az impregnálás?
A felhordás igen egyszerű, történhet ecseteléssel, vagy árasztással, ill. a vizes impregnáló szereknél permetezéssel. (Az oldószeresnél nem ajánlatos a permetezős módszer, mert a finom permetezés közben elpárolog az oldószer, így meggátolódik az impregnáló anyag bejutása a homlokzat anyagába!)
A graffiti elleni szerek részben impregnáló szerek is. Felhordásukat két-három méter magasságig javasoljuk.